laumast.pl

Blog tematyczny o modzie męskiej, damskiej, dziecięcej i urodzie, a także pielęgnacji włosów i poradach barberskich..

Moda męska

Elegancja i ekstrawagancja – moda męska lat 80

Elegancja i ekstrawagancja – moda męska lat 80

Moda męska lat 80-tych to prawdziwy rollercoaster styli i tendencji, gdzie współistniała elegancja i ekstrawagancja na przednimi planach. Żywa paleta kolorów, ekstrawaganckie dodatki i powrót do pewnej formy nienagannej elegancji, to wszystko znalazło swoje miejsce w garderobie mężczyzn tamtych lat. Pojawiły się też nowe subkultury, które znacząco wpłynęły na męski wymiar modowych trendów tego okresu. Zróżnicowanie samego stylu była niezwykle nadzwyczajna i jedyna w swoim rodzaju.

Definiowanie stylu mody męskiej lat 80

Jeśli mówimy o modzie męskiej lat 80., na myśl przychodzą zarówno eleganckie garnitury, jak i liczne dodatki czy żywe kolory. To nie tylko epoka szarości i biura, ale i kolorowych tkanin, cosmopolitan i młodzieńczego buntu. Męska moda lat 80-tych to połamania z dotychczasowymi konwencjami, które przyniosły znaczne odświeżenie ubiorów męskich.

Zszywane krawężniki żakietów, westy i zielone odzienia były stałym elementem stylu mężczyzn lat 80-tych. Szczególnie popularne były luźne, jednokolorowe bluzy oraz szerokie, często w kratę, spodnie. Warto też wspomnieć o wysokich kołnierzykach, które były często spotykane w koszulach męskich. Samo zdobienie ubrań było zdecydowanie wyraziste – od naszywek i emblematów, przez brokat, aż po neonowe barwy.

Wpływ subkultur na wymiar ekstrawagancji i elegancji

Subkultury, które pojawiły się na przełomie lat 70. i 80. znacząco wpłynęły na wymiar stylu mężczyzn tej epoki. Punki, hip-hopowcy czy nowi romantycy – każda z tych grup wniosła do męskiej mody coś nowego i charakterystycznego. Punki promowały samodzielne i indywidualne tworzenie ubioru, co przejawiało się w znoszonych, przetartych ubraniach z napisami i naszywkami, skórzanych kurtkach z ćwiekami czy ogromnych, kolorowych irokezach.

Hip-hopowcy zapoczątkowali modę na luźne, wygodne ubrania, takie jak t-shirty, bluzy z kapturem czy szerokie spodnie. Nowi romantycy natomiast, przyszli z pełnym przepychem i zawrotną ilością dodatków – chusty, brokat, kolorowe koszule czy szerokie spodnie.

Ikoniczni faceci modowych trendów lat 80

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych ikon męskiej mody lat 80. był bez wątpienia Michael Jackson. Jego legendarne cekiny, białe skarpetki do czarnych butów i kultowa, skórzana kurtka z klipu Thriller stały się symbolem tamtych czasów. Ponadto, Jackson wprowadził do męskiej mody militarny styl, który potem bywał wielokrotnie powielany przez innych artystów i projektantów. Znaczący wpływ na męski styl miała również rockowa grupa Guns N’ Roses, która popularyzowała skórzane spodnie, bandany i koszulki z nadrukami.

Inną ikoną męskiego stylu byli aktorzy – Richard Gere w roli eleganckiego biznesmena w „Pretty Woman” czy Don Johnson jako detektyw Crockett w serialu „Miami Vice”. Obaj wprowadzili do męskiej mody eleganckie, ale luźne krawaty, pastelowe koszule i białe garnitury – co dzisiaj jest uważane za kwintesencję stylu lat 80.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy pasjonatami mody i uwielbiamy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, dlatego też nasze treści zawierają pełne barw i kolorów inspiracje modowe, pielęgnacyjne i urodowe. Zapraszamy do lektury!