laumast.pl

Blog tematyczny o modzie męskiej, damskiej, dziecięcej i urodzie, a także pielęgnacji włosów i poradach barberskich..

Moda męska

Energetyczne trendy – moda męska lat 70

Energetyczne trendy – moda męska lat 70

Męska moda lat 70. to prawdziwa eksplozja energetycznych kolorów, niepowtarzalnych wzorów i niebanalnych fasonów. Brązowe marynarki, paski, dwurzędowe guziki, dzwony – to tylko niektóre z elementów, które zdominowały modę tamtych lat. Choć minęło już wiele dekad, to wciąż można znaleźć w niej wiele inspiracji dla współczesnych projektantów mody męskiej. Spróbujmy zatem pogrążyć się w świecie modowych trendów lat 70. i zrozumieć, co do dzisiaj pozostaje źródłem natchnienia.

Tajemnica kolorów i wzorów lat 70′

Moda męska lat 70. stanowiła swoiste odzwierciedlenie ówczesnego społeczeństwa. Był to okres buntu, walki o prawa obywatelskie, na styku hippie i disco – kolorów i wzorów. Projektanci odważniej niż kiedykolwiek wcześniej eksperymentowali z barwami, wzorami i materiałami, tworząc kreacje, które z powodzeniem balansowały na granicy kiczu.

Najpopularniejsze były intensywne, energetyczne barwy: pomarańczowy, fioletowy, jaskrawy zielony czy soczysty czerwony. Te żywe kolory często kontrastowano z mniej intensywnymi, na przykład brązami czy beżami. Wzory były równie odważne – dominowały wielkie kwiaty, kolaże geometryczne i abstrakcyjne kształty.

Symbolika brązowych marynarek i dzwonów

Jednym z charakterystycznych elementów męskiej mody lat 70. były brązowe marynarki. Brąz symbolizował przede wszystkim solidność, stabilność i pewność siebie – atrybuty, które
w tamtym czasie były cenione wśród społeczeństwa. Solidne, dobrze uszyte i dopasowane marynarki były oznaką statusu społecznego.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd wzięły się dzwony? Wilgotny klimat San Francisco w Kalifornii sprzyjał rozwijaniu kontrkulturowych ruchów, takich jak ruch hippie. W latach 60. Część młodzieży zaczęła nosić stare mundury marynarskie z charakterystycznymi spodniami – dzwonami. Szybko zauważyli to projektanci i trend ten szybko rozprzestrzenił się na cały świat.

Inspiracje retro w dzisiejszej modzie męskiej

Choć minęło już kilka dekad, moda męska lat 70. nadal jest obecna w twórczości współczesnych projektantów. Zainteresowanie stylem retro nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie. Dziś znów widzimy w kolekcjach wielu projektantów takie elementy jak tęczowe koszulki, śmiałe wzory czy spodnie dzwon.

Moda męska z lat 70. to kopalnia inspiracji dla współczesnych projektantów mody. Orazy energetyczne barwy i niepowtarzalne wzory z tamtych lat są nadal atrakcyjne dla mężczyzn, którzy cenią oryginalność i indywidualizm. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem retro, czy preferujesz nowoczesne trendy, w męskiej modzie lat 70. na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy pasjonatami mody i uwielbiamy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, dlatego też nasze treści zawierają pełne barw i kolorów inspiracje modowe, pielęgnacyjne i urodowe. Zapraszamy do lektury!